یکی از محبوب‌ترین شهر‌های ایران، شهر بهار نارنج و باغ‌های زیبا و پایتخت فرهنگی ایران، شیراز است. این شهر در جنوب غربی ایران، در مرکز استان فارس و ۹۴۲ کیلومتری استان تهران قرار دارد. مکان‌های تاریخی، مقبره‌های شعرا، باغ‌های دلگشا این شهر را به آلبوم عکسی بی‌همتا و باشکوه تبدیل کرده که انسان را به وجد آورده و غرق زیبایی خود می‌کند. در ادامه به معرفی چند مکان‌های دیدنی شیراز می‌پردازیم.

شیراز شهر بهارنارنج و باغ های دلگشاست. شهری که پر از مسجد و خانه های قدیمی است که نمی توان بدون دیدن‌شان شیراز را ترک کرد. اینجا جایی است که محبوبیتش فقط به خاطر حافظیه و سعدیه نیست و همه شهر به آلبوم عکسی دیدنی می‌ماند. جایی که شکوه و زیبایی دروازه قرآن، باغ های متعدد شهر، ارگ کریمخانی، بازار و حمام شهر که یادگارهای چندساله شهرند، تو را در خودش غرق می‌کند. می‌توان ساعت‌ها در هرکدام قدم زد و از آنهمه زیبایی به وجد آمد. ما در این پست جاهانی دیدنی شیراز را به همراه آدرس‌شان آورده‌ایم تا دیدن و رسیدن به این همه شکوه آسان‌تر شود.

حافظیه

حافظیه، معروف‌ترین و پرطرفدارترین مکان دیدنی واقع در شمال شهر شیراز است. وزیر میرزا ابوالقاسم گورکانی؛ حاکم فارس در سال ۸۵۶ ه.ق برای اولین بار عمارت گنبدی شکلی بر فراز مقبره حافظ بنا کرد. این بنا در دوره‌های مختلف تاریخ مرمت شده و مساحت آن به ۲ هکتار رسیده است. محوطه‌ی آرامگاه، باغ دل انگیزی است که از پیاده‌روی در آن لذت خواهید برد. حافظیه واقع در میدان آزادی معروف به فلکه گاز شیراز است.

سعدیه

سعدیه در همسایگی باغ دلگشا در شمال شرق شیراز، میدان بوستان واقع است. سعدی، شاعر برجسته پارسی گو، اواخر عمر خود را در این مکان گذرانده سپس در همان‌جا دفن شده است. بنای این مقبره در دوره ایلخانان ساخته و در دوره‌های مختلف رفته‌رفته بازسازی شده و وسعت آرامگاه به ۱۰۳۹۵ مترمربع رسیده است. نگارخانه و دو حوض سکه و ماهی در محوطه آرامگاه قرار داشته و آب این دو حوض از قنات واقع در عمق ۱۰ متری آرامگاه پر می‌شود.

ارگ کریمخانی

ارگ کریمخانی در مرکز شهر شیراز واقع در خیابان کریم خان زند در سال ۱۷۶۶ میلادی توسط کریم خان بنا شد. این ارگ در دوره زندیه مکان زندگی پادشاه و در زمان سلسله پهلوی به عنوان زندان استفاده شده است. این بنا مهم‌ترین بنای دوران زندیه است که پر از ایوان، اتاق‌های نقاشی، باغچه، حوض و آبنما است. حمام ارگ نیز محل استحمام خانواده‌های سلطنتی در این بنا است. بازدید از این مکان شما را مجذوب آن همه شکوه خواهد کرد.

باغ ارم

یکی از مکان‌های دیدنی شیراز باغ ارم است. باغ مشهور و تاریخی ارم با گیاهان و درختان زیبا و یک عمارت تاریخی که در هسته باغ بنا شده، در شمال غربی شیراز، خیابان ارم، واقع شده است. وسعت این باغ بیش از ۳ هکتار است. تنوع گل و گیاه و درختان سرو و میوه، وجود عمارتی با معماری شاهکار و کاشی‌کاری و گچ‌بری بی‌نظیر، تالار آینه و بلندترین سرو شیراز، این باغ را منحصر به فرد کرده است. این باغ همراه هشت باغ ایرانی دیگر در فهرست میراث جهانی ثبت شده است. اگر به شیراز سفر می‌کنید لذت بازدید از این باغ را از دست ندهید.

مسجد وکیل از مکان‌های دیدنی شیراز

مسجد وکیل یا مسجد سلطانی در غرب بازار وکیل واقع شده که دارای صحن و ایوان‌هایی که به زیبایی تمام کاشی کاری شده و شبستان جنوبی و شرقی است. این مسجد یکی از شاهکار‌های معماری در زمان زندیه است. میناکاری، رنگ‌های قرمز و سبز و نقوش به کار برده شده در این مسجد بسیار چشم‌نواز و این باغ را به کاخی لاجوردی تبدیل کرده است.

تخت جمشید از مکان‌های دیدنی شیراز

تخت جمشید پایتخت باشکوه ایران در دوره هخامنشیان است. در این شهر تاریخی کاخی به نام تخت جمشید توسط داریوش کبیر بنیان گذاری شد. سردار یونانی، اسکندر مقدونی با حمله کردن به ایران و آتش کشیدن تخت جمشید، ویرانه‌هایی از این مکان تاریخی را به جا گذاشت که اکنون یکی از آثار ثبت شده در یونسکو است. بر اساس روایات ساخت این بنا حدود ۲۵ قرن پیش و به مدت  ۱۲۰ سال طول کشیده است. کاخ آپادانا، تچر، هدیش، ملکه، شورا، صد ستون از جمله کاخ‌های تخت جمشید است. ویرانه‌های این بنا پس از گذشت ۲۵۰۰ سال، دوست‌داشتنی ترین و نام‌آور‌ترین بنا در میان ایرانیان است. بی‌شک تلفیق هنر، فرهنگ و معماری ایرانی دیدنی است، اگر به شیراز سفر کردید، برای بازدید از تخت جمشید زمان زیادی کنار بگذارید.

باغ نارنجستان قوام

همینکه قوام به حکومت فارس رسید، بناهای زیادی در آن ساخت که باغ قوام یا نارنجستان قوام از جمله آنها بود. در این باغ زمانی قوام زندگی می‌کرد و حالا با پاگذاشتن در آن بوی درخت‌های نارنج هوش از سرت می‌برد. طرح بنای اصلی و ایوان دو ستونی عمارت از شیوه معماری دوره زندیه اقتباس شده و مجموعه‌ای از حجاری، نقاشی، گچ بری و آئینه کاری دوره قاجاریه را درآن می‌توان دید. با شکوه‌ترین قسمت باغ، ایوان بزرگ آن با دو ستون سنگی یکپارچه و سقف مسطح تزیین شده است و فقط هم زیبایی‌ها به همین ختم نمی‌‌شود و در دوقدمی خانه قوام، عمارت باشکوه قاجاری دیگری به اسم زینت الملک قرار گرفته.

دروازه قرآن، شاه چراغ، نقش رستم، پاسارگاد، بازار وکیل، مسجد نصیرالملک، باغ عفیف آباد، باغ دلگشا و باغ نارنجستان قوام از جمله مکان‌های دیدنی شیراز هستند.

اماکن دیدنی شیراز

اماکن دیدنی شیراز